مقاله/یادداشت

امربه معروف و نهی از منکر، مهمترین پیام قیام عاشورا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج کارگری سپاه شهداء استان آذربایجان غربی ، قیام عاشورا و شهادت 72 تن از پاکترین انسانهای آفرینش به عنوان مظلومانه ترین واقعه در حیات بشری با گذشت قریب به 1400 سال از وقوع آن، روز به روز در دل عاشقان امام حسین(ع) شعله ورتر شده و داغ آن همه ساله چشم ها را گریان و قلبها را پر درد می کند.

به همین خاطر است که هیچ عشق و محبتی نتوانسته در بین آحاد جامعه و اقشار مختلف مردم ایران اسلامی جانشین عشق به اهل بیت شود و همه ساله با فرارسیدن محرم و روز عاشورا گویی این واقعه در حال تکرار شدن بوده و این حزنی است پایان ناپذیر.  

در این واقعه عظیم که ریشه در اعتقادات دینی و مذهبی ملت ما دارد، امام حسین(ع) و یاران با وفایش پای در رکاب مبارزه با خودپرستی و خودکامگی گذاشته و با نثار خون پاک خویش این راه را ابدی کردند.

امام حسین(ع) در دشت سوزان کربلا و در آن موقعیت که همه به شکست ظاهری ایشان اظهار می کردند، با ایثارگری هرچه تمامتر و بدون واهمه از لشکریان بی شمار یزید از عزیزترین افراد خانواده و نزدیکترین یارانش برای متزلزل ساختن پایه های ظلم و فساد و احیای امر به معروف و نهی از منکر گذشت و قیامی جاودانه در طول تاریخ به ثبت رساند. قیامی که در طول تاریخ سرمنشأ بسیاری از خیزشهای مردمی آزادی  خواهان جهان برای مقابله با ستمگران و ظالمان شد و ملل اسلامی با الهام از قیام عاشورا تحولات بسیاری را در جوامع خویش رقم زدند. 

در جامعه امروزی ما، موضوعی که بسیار اهمیت دارد نپرداختن به اصل موضوع عاشورا و قیام دشت کربلا و سرگردان شدن در فرعیات و انحرافاتی است که این قیام الهی را به زیر سؤال می برد و از طرف قدرتهای استکباری که امروزه با تشیع لندنی خود را بروز داده اند، تبلیغ می شود. همه ساله در سطح جامعه شاهد افرادی هستیم که در مراسم عزاداری اباعبدالله(ع) حرکات و رفتاری از خود نشان می دهند که با اصل محتوای مکتب عاشورا هیچگونه تناسبی ندارد. 

این انحرافات هم در نحوه و شیوه عزاداریها و هم در سخنان و اشعاری که توسط برخی به اجرا در می آید خود را نشان می دهد که لازم است با یاری جستن از علمای دین و اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی سبب آشنایی و آگاهی هرچه بیشتر مردم با اصل این نهضت را فراهم کرد، چرا که آشنایی تمامی مردم جهان با واقعه کربلا و نهضت عاشورا زمینه ساز تحولی جدی در سراسر جهان بوده و پایه های ظلم و زورگویی را متزلزل خواهد کرد.

در این بین همه باید بدانند که امام حسین(ع) یکی از مهمترین اهداف قیام خود را امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرده بود ، مقوله مهمی که ما امروزه کمتر به آن می پردازیم. اگر امربه معروف و نهی از متکر در جامعه احیا شود، شاهد رخت بربستن بسیاری از معضلات و جرایم خواهیم بود و همچنین نظاره گر شکل گیری فرهنگ عاشورایی مبتنی بر این فریضه مهم الهی در جهان خواهیم بود.

امام حسین(ع) برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و ما امروزه نیز باید با درک صحیح از شرایط کنونی کشور و جهان، اهداف خود را در این راستا پایه گذاری و در جهت تحقق آنها گام برداریم و هیچگاه فراموش کننده اهداف بزرگ و متعالی سیدالشهدا(ع) نباشیم.

به هرحال از همه اینها که بگذریم عاشورا هیچگاه برای مردم ما تکرار و یکنواخت نبوده و نخواهد بود، از این رو باید واقعه عاشورا به عنوان دانشگاهی برای تبیین و گسترش ارزشهای والای انسانی و اسلامی نگریسته و در زنده نگه داشتن یاد و راه 72 شهید مظلوم دشت کربلا از هیچ تلاشی دریغ نکنیم و فلسفه این واقعه عظیم را سرلوحه کارهای خویش برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی برگزینیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید