مقاله/یادداشت

هفته دفاع مقدس و یک فرصت ارزشمند

۳۱ شهریور ۵۹ بود که رژیم سابق وبعثی عراق با فشار غرب وکشورهای استعمار گر جنگ ۸ ساله را برایران تحمیل کردند ، ایران که به تازگی بعد از نیم قرن تلاش و مجاهدت مردمی و رهبری آن پیر فرزانه نوای استقلال وآزادی سرمی داد و دشمنان ایران هراسی شدید از این همه قدرت و رهبری احساس می کردند و ازترس این نظام تازه متولد شده از بطن پهلوی شب وروز نداشتند ؛ از یک سو کشور را با بحرانهای داخلی و اختلاف افکنی و تفرقه ملی و مذهبی می شورانیدند و از طرف دیگر از خارج با جنگ نابرابر و خونین سعی بر آن داشتند تا این ملت را از راهی که در پیش گرفته بازدارند ، اما زهی خیال باطل….
با این حال بعثیون با حمایت مستقیم غرب و بیش از ۳۰ کشور غاصب ازهرگوشه این خاک به خون خفته در فکر تجاور وتعدی شدند و با پیشرفته ترین ابزار نظامی روز به مقابله با جان برکفان ایران عزیز شدند ، آذربایجان غربی هم که بیش از ۳۰۰ کیلومتر با عراق هم مرز است از این قافله سالار بی رحمی بی نصیب نماند و مورد تجاوز دشمن قرار گرفت ، این استان با تقدیم ۱۲ هزار شهید و۳۶ هزار جانباز وآزاده رتبه سوم کشوری را از آن خود کرد و حال بعد از ۲۶ سال از اتمام جنگ تحمیلی و۳۷ سال از عمرانقلاب باب شهادت هنوز هم در این منطقه باز است و هر روز جوانانی از این مام میهن برای دفاع از کیان وهستی این سرزمین جانشان را فدا می کنند.
دوران ۸ ساله دفاع مشروع امت سلحشور ایران در حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از مرزهای عزت و شرف این رمز و بوم، به مثابه یکی از حساس‌ترین و بارزترین برهه‌های حیات راستین این ملت، همچون نگینی تابناک ، تا همیشه زمان ، بر تارک تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان می‌درخشد.
دفاع امت اسلامی ایران در برابر تجاوز همه‌جانبه دشمنان اسلام، در تاریخ افتخار آفرینی مبارزات حق‌طلبانه، یک ملت سترگ، فروزان خواهد بود. پایداری ایران اسلامی که برخاسته از روح وحدت و ایمان بود، در سایه هدایت‌های امام خمینی (ره) شکل گرفت و باعث احیای یک مکتب سازنده و نهضت های آرمانگرا و ایدئولوژی جهانگیر شد.
دفاع مقدس ما در زمینه‌های مختلف سیاسی، ‌نظامی، اجتماعی، فرهنگی و … توانست معادلات جهانی معمول را بر هم زند و تحلیل‌های مادی دنیاپرستان را نقش بر آب سازد. این حادثه عظیم، بی شک در یاد ملت ایران خواهد ماند و غرور و سرافرازی و حماسه آفرینی را در نسل‌های بعد بر جای خواهد گذاشت.
می توان گفت در دویست سال گذشته، یعنی از زمان ( فتحعلی شاه قاجار) به بعد، نزدیک به یک میلیون کیلومتر از خاک ایران جدا شده است ؛ اما به رغم پشتیبانی قدرت های بزرگ از عراق، روند مذکور در جنگ ایران و عراق ادامه پیدا نکرد و سرفصل جدیدی از تاریخ ایران را در صفحات تاریخی به ثبت رساند.و در این جنگ نه تنها یک وجب از خاک ایران در دست نیروهای عراقی باقی نماند، بلکه عراق به عنوان کشور متجاوز به نظام بین الملل معرفی شد.
برپایه فرمایش حضرت امام خمینی قدس سره که فرموند جنگ تا پایان رفع فتنه بنابراین ما نمی توانیم پایانی برای جنگ (دفاع مقدس)تصور کنیم.امام فرمودند جنگ نعمت است.اثار این برکت نعمت شیرینی ان همان آغاز جنگ(دفاع مقدس) است نه با پذیرش قعطنامه.
چرا که علیرغم پیروزی قاطع رزمندگان اسلام(جمهوری اسلامی ایران)این پیروزی به ذائقه رزمندگان اسلام وملت ایران خوش و شیرین نیامد. زیرا حضرت امام خمینی(ره) پذیرش قعطنامه را به جام زهر و تلختر از ان تعبیر کردند.

هدف از نامگذاری روزها و هفته‌های خاص ، بزرگداشت ارزش‌ها و شناسایی پیوندهای دینی، ملی، فرهنگی، علمی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در جامعه است که منجر به نوعی همکاری عمومی می‌شود.ولی آغاز آن را چرا؟می شود به عنوان اولین گام برای دفاع از هرچه که بدست آورده ای جشن گرفت.

نام گذاری هفته اول شروع رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران یعنی از۳۱ شهریورلغایت ۶ مهرماه به نام هفته دفاع مقدس به دلایل ذیل بهترین زمان می باشد و ازچند منظر قابل توجه است.اطاعت وفرمان پذیری از یک مجتعد دینی تحت عنوان ولایت مطلقه فقیه. ایجاد فضای امن براجرائی شدن شعارهای انقلاب در عرضه های داخلی وخارجی کشور. ثبیت انقلاب اسلامی و فراهم شدن زمینه های صدور آن. پالایش عناصر ضد انقلاب از عناصر انقلابی. ظهور و رشد روحیه استقامت،وحدت و پایداری در تمام سطوح جامعه ایرانی.اعتماد به جوانان و ظهور نخبگان جدید در اداره جنگ و درتمامی سطوح و رشد مهندسی دفاعی درفالب جهاد.

دوران دفاع را مقدس می دانیم و از آن به افتخار یاد می کنیم چرا که شهیدانش ” عند ربهم یرزقون ” هستند و جانبازانش، شهیدان زنده و آزادگانش نیز سند افتخار.ما خشونت طلب و جنگ طلب نیستیم اما به گاه دفاع از حریم دین و میهن همه جان سپر می کنیم و پرصلابت و مردانه تیغ و تیر کین دشمن را به سوی سینه های کینه توزشان بازمی گردانیم.

حال جنگ ۸ ساله سخت افزاری به اتمام رسیده و بفرموده رهبری ؛ دشمن با جنگ نرم و نفوذ سیاسی وفرهنگی خود سعی می کند تا نسل سوم وچهارمی که تا حدودی با خونهای از دست رفته بیگانه شده اند را از راه به در کرده و برای کشور بحرانهای داخلی دیگری ایجاد نماید.

نقش رسانه ها ، رهبران سیاسی ، فکری ، صاحب نظران ، نظریه پردازان ، راویان جنگ و جبهه وهمچنین دستگاههای فرهنگی ومتولیان امر در این برهه خاصی زمانی بسیار حساس است وبایدبا تقویت باورها واعتقادها و آشنایی نسل جدید با گذشته یک پیوند و آشتی ملی صورت گیرد وروزهای وسالهای دفاع مقدس فرصت مغتنمی ست تا این مهم وبه صورت شایسته عملیاتی ودر دستور کار قرار گیرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید