اخبار

نشست مجمع عالی بسیج سپاه شهدا آذربایجان غربی

سخنرانی مهم رئیس سازمان بسیج مستضعفین در خصوص مسیر توسعه کشور

سردار نقدی : مشکلات اقتصادی راه حل اقتصادی دارد نه راه حل سیاسی/ سرمایه جایی می رود که سود بیاورد نه لبخند سیاسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج کارگری سپاه شهداء استان آذربایجان غربی، رئیس سازمان بسیج  مستضعفین کشور در نشست مجمع عالی بسیج سپاه شهدا آذربایجان غربی که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه و اعضای بسیج اقشار در کانون جوانان بسیج ارومیه برگزار شد با تشریح چگونگی نقشه دشمن در نفوذ به کشور اظهار داشت: امروز خطرناک‌ترین راه نفوذ دشمن نفوذ فرهنگی است و در این راستا معبرهای زیادی را باز کرده و از ابزارهای گوناگونی استفاده می‌کند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه هم اکنون ۹۰۰ هزار نفر جوان تحصیلکرده جویای کار در کشور وجود دارد ، گفت: براساس آمار ها جمعیت ایران جزو جوان ترین و پرشتاب ترین کشور ها در سرعت پیشرفت علمی در دنیاست که با ایجاد بسترهای مناسب برای کسب و کار ، می توان اسباب شکوفایی اقتصاد کشور را با بهره گیری از توان این جوانان فراهم کرد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با تأکید بر سند سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: در اقتصاد مقاومتی باید با فعال کردن ظرفیت ها و اصلاحات اقتصادی برای هموار کردن زمینه جلـب سـرمایه داخـلی و خـارجی تلاش کنیم. اما در دیدگاه اقتصاد عاریتی نگاه این است که با تغییر سیاست خارجی و کنار آمدن با استکبار سرمایه هـای خـارجی را جذب کنیم.

سردار نقدی این استدلال که پیشرفت کشور در گرو جذب سرمایه گذاری خارجی و این سرمایه گذاری مستلزم تغییر سیاست خارجی و کنار آمدن با قدرت های جهانی است را مورد نقد قرار داد و گفت: سرمایه به دنبال سود می گردد، نه بدنبال سیاست؛ سرمایه دار می بیند سود کجاست، آنجا سرمایه گذاری می کند، غالباً کاری به خیر و شر سیاسی ندارد. همانطور که بُراده های آهن، جذب آهنربا می شود نه جذب دسته گل، سرمایه به جایی می رود که سود بیاورد نه لبخند سیاسی.

وی با اشاره به اینکه مردم ما با بیش از ۸۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی ترجیح می دهند در بازار ارز یا سکه یا خرید زمین و ملک سرمایه گذاری کنند نه در اقتصاد مولد، ادامه داد: اگر شرایط اقتصادی را برای سرمایه گذاری مهیا کنیم سرمایه های داخلی و خارجی به طور خودکار به سوی ما سرازیر می شود و هیچ نیازی به تغییر سیاست خارجی نداریم؛ ولی اگر اگر شرایط اقتصادی را برای سرمایه گذاری فراهم نکنیم، ولو اینکه سیاست خارجی مان را کاملاً عوض کنیم و با استکبار به سازش برسیم، سرمایه گذاری خارجی که هیچ، حتی سرمایه های داخلی هم به سوی اقتصاد مولد نخواهند آمد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در بیان مهمترین عوامل جذب سرمایه افزود: سرمایه جایی می رود که قوانین دست و پاگیر و ضد تولید کمر کارآفرینان را نشکند، سرمایه جایی می رود که نیروی کار ارزان قیمت باشد، سرمایه جایی می رود که اقتصاد مردمی و کم هزینه باشد، سرمایه جایی می رود که با تخفیفات مالیاتی کار آفرینی حمایت شود، سرمایه جایی می رود که دولت بر بازار کنترل داشته باشد و سود نصیب تولید کننده شود نه دلاّل، سرمایه جایی می رود که قانون کار آن از کارگر و کارآفرین توأمان حمایت کند، سرمایه جایی می رود که مبارزه جدی با فساد اقتصادی امکان رقابت سالم را فراهم کند، سرمایه جایی می رود که فرهنگ عمومی آن کشور به تولید داخلی احترام بگذارد، سرمایه جایی می رود که دولت در مقابل قاچاق ایستادگی کند و با وضع تعرفه های وارداتی از تولید داخلی حمایت و از واردات بی رویه جلوگیری نماید.

وی با بیان اینکه این مشکلات در کشور ما وجود دارد اظهار داشت: علاوه بر وجود مشکلات ذکر شده مسئله عدم لغو تحریم های همه جانبه مستکبرین و اعمال میکانیزم ماشه برای تسهیل بازگشت تحریم ها از سوی کشورهای غربی علیه کشور ما، را باید اضافه کرد.

سردار نقدی گفت: اگر این اوضاع را سامان دهیم و با مدیریت جهادی این مشکلات مزمن را حل کنیم، به طور طبیعی در مرتبه اول ۸۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی داخلی به سوی سرمایه گذاری کشیده می شود، سپس به تبع آن سرمایه های خارجی هم می آیند و هیچ کس نمی تواند جلوی سرمایه هایی را که به دنبال سود می گردند بگیرد و هیچ تحریمی نمی تواند مانع سود شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تأکید کرد: بیش از ۱۵ هزار کارخانه تعطیل شده یا در شرف تعطیلی کامل در کشور وجود دارد که بیش از ۵۰ میلیارد دلار ارزش دارد، با وجود این ظرفیت و سرمایه عظیم به راستی چه کسی حاضر به سرمایه گذاری جدید است و آیا راه اندازی این سرمایه عظیم در دسترس و بالفعل اولویت دارد یا سرمایه گذاری خارجی؟

وی هنر مسئولین را راه اندازی و مولد ساختن این سرمایه های بزرگ دانست و تصریح کرد: هنر این است که با مدیریت جهادی این مشکلات و موانع مزمن را از سر راه اقتصاد کشورمان برداریم و این مشکلات را که دولت ها یکی پس از دیگری آن را دست کم گرفتند، جدی بگیریم و آنها را با تدابیرعالمانه، به صحنه آوردن مردم و استمداد از آنان و مدیریت جهادی حل کنیم.

سردار نقدی گفت: هنر این نیست که از مبارزه با قاچاق، مهار دلال بازی، کاهش سود بانکی، مهار واردات بی رویه، اصلاح قوانین کار و تولید، مبارزه با فساد اقتصادی، چابک سازی دولت، سالم سازی دستگاه های اداری، نظارت بر بازار و … طفره برویم و به جای این کارهای واجب و احیاگر اقتصاد تصور باطل بهبود اقتصادی با تغییر سیاست خارجی را در پیش بگیریم و نهایتاً با روش های انتخاباتی و عوام فریبانه رأی جمع کن با فروش قدری بیشتر نفت خام، چند صباحی کوتاه برای مردم رفاه کاذب درست کنیم و یک رونق زودگذر درست کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج با تأکید بر اینکه مشکلات اقتصادی راه حل اقتصادی دارد و از راه سیاسی حل نمی شود، اظهار داشت: هر قدر هم در سیاست وا داده عمل کنیم و به دشمن باج بدهیم؛ هر قدر هم امتیاز بدهیم و حتی همانطور که سال ۸۲ کل صنعت هسته ای را پلمب کردیم آنها را مجدد پلمب کنیم ؛ هر قدر هم از ارزش های خودمان کوتاه بیاییم و به دشمن چراغ سبز نشان بدهیم، نهایت لطف آنها به ما این است که مثل آن دوره در سال حدود ۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه متوسط سرمایه گذاری خارجی در کشور دردو دهه اخیر ما حدود سه و نیم میلیارد دلار است خاطر نشان کرد: این میزان که حدود یک درصد بودجه کشور و معادل ارزش یک فاز عسلویه است چه تأثیری دراقتصاد ایران دارد که حاضر شویم برای آن ارزش هایمان را بفروشیم؟

سردار نقدی با بیان اینکه اگر زمینه های را برای سود آوری سرمایه گذاری درست شود، سرمایه دارها برای ورود سرمایه به کشور حتی با وجود تحریم ها اقدام می کنند، ادامه داد: اگر زمینه های اقتصادی خراب باشد باید برای آمدن سرمایه، کاسه گدایی دست بگیریم، منابع زیر زمینی و نفت و گازمان را مفت بدهیم حتی آبرو، ارزش ها و دینمان را هم بفروشیم تا خارجی ها دو سه میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: آن سرمایه گذاری هم یا برای ایجاد بازار و هتل و گسترش بازار خودشان است یا برای اینکه نفت خام و گاز یا سایر معادن زیر زمینی ما را راحت تر و مفت تر ببرند، نه برای اقتصاد مولد، یعنی هیاهوی بسیار برای هیچ و چون همین سرمایه یک درصدی هم ریشه در اقتصاد ما ندارد، مثل دسته پرنده است که روی شاخه های درخت اقتصادمان نشسته، با یک  کیش همه می پرند، همانطور که ناگهان سرمایه گذاران نفتی خارجی عسلویه را رها کردند.

سردار نقدی در پایان سخنان خود تأکید کرد: قبل از آنکه موانع سرمایه گذاری حل شود؛ قبل از آنکه نقدینگی داخلی و پول های ایرانی خودمان میل به سرمایه گذاری مولد پیدا کند؛ دل بستن به سرمایه گذاری خارجی در ایران سرابی بیش نیست؛ بلکه قضاوت عقل این است که به جای التماس به خارجی ها برای سرمایه گذاری باید اصلاح اقتصادی کنیم و به جای سفرهای نمایشی زمینه سرمایه گذاری واقعی را فراهم کنیم. اگر عرصه تولید ایران تشنه سرمایه گذاری شود، سرمایه ها سرازیر خواهد شد.

سردار نقدی در این مجمع به تشریح مقوله اقتصاد مقاومتی در ۶ رکن پرداخت و تاکید کرد ؛ اقتصاد عاریتی برخلاف اقتصاد مقاومتی با نگاه به کمک های خارجی برای رشد و رونق اقتصادی، رویکردش تغییر سیاست خارجی است.

وی اضافه کرد : به تعبیر مقام معظم رهبری این مشی اقتصادی «می گوید سیاست خارجی‌مان را تغییر بدهیم تا اقتصاد ما درست بشود، با فلان مستکبر کنار بیاییم تا اقتصاد رونق پیدا کند، تحمیل قدرت های مستکبر را در بخش های گوناگون و مسائل گوناگون بپذیریم تا اقتصادمان رونق پیدا کند».

سردار نقدی ادامه داد : قطعاً هر عاقلی بر این موضوع که تکیه بر توان داخلی و عدم وابستگی به مستکبرین و دشمنان فکری و عقیدتی در تأمین مایحتاج کشور و رشد اقتصادی رمز پیروزی و حرکت به سمت استقلال کامل است صحه می گذارد. بر این اساس آنچه در این شرایط راه حل نجات اقتصاد کشور از مشکلات مبتلا به است، قطعاً اقتصاد مقاومتی است، یعنی رویکردی که در آن توجه و نگاه به امکانات درونی کشور و شناخت استعدادها و ظرفیّت ها و بکارگیری درست آنهاست.

این رزمنده ۸ سال دفاع مقدس اضافه کرد : اما امروز رویکرد اقتصاد عاریتی با توجه به شرایط کشور به ما نشان داده است که «یک نگاه کاملاً غلط و عقیم و بی‌فایده است».

رئیس سازمان بسیج مستضعفین توجه به ارزش افزوده محصولات و ممانعت از خام‌فروشی را از ضرورت‌های شکوفاسازی اقتصاد مقاومتی برشمرد و خاطرنشان کرد: افزایش سهم صندوق توسعه ملی و کوچک‌سازی دولت به‌همراه اهتمام به مبارزه با مفاسد اقتصادی در کنار مردمی‌کردن اقتصاد و اعتماد به مردم در این عرصه از اصول بنیادین در زمینه شکوفایی اقتصاد کشور به شمار می‌آیند.

اضافه کردن دیدگاه جدید