گزارش/گفتگو

آخرین وضعیت واحدهای تولیدی استان از زبان اسکندری رئیس سازمان صنعت ومعدن وتجارت استان آذربايجان غربي

يه گزارش پايگاه اطاع رساني بسيج كارگري سپاه شهداء استان آذربايجان غربي، جعفر صادق اسکندری رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان در جمع خبرنگاران با تبیین عملکرد سازمان که به مناسبت ۱۰ تیرماه سالروز گرامیداشت صنعت و معدن در محل شرکت تولیدی دستکش حریر برگزار شد ، اظهار داشت : امسال به لطف خدا توانسته‌ایم در بحث صنعت حتی در شرایط تحریم پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشیم.

اسکندری که مسئولیت یک سازمان عریض و طویل را بر عهده دارد در شرایطی مسئولیت این مجموعه را عهده دار شد که اوضاع اقتصادی کشور و استان و البته وضعیت واحدهای تولیدی نامناسب بوده و وی که حوزه تولید ، معدن و تجارت را راهبری می کند در هر ۳ بخش دارای مشکلات عدیده است . در بخش تولید اکثر واحدهای تولیدی نیمه فعال و بقیه هم با درصد پایین فعالیت می کنند ، بخش معدن استان به صورت خام از استان خارج می شود و فقط نمایش سنگ های زینتی و تزئینی عاید شهروندانش گردیده ، در بخش تجارت بازرگانی و حوزه بازار هم مشکلات زیادی متصور است و ۸۵ هزار واحد صنفی هم با سیلی سرخ صورت خود را نگه می دارند ولی با این حال وی معتقد است ؛ رونق تولید، رونق اشتغال و توسعه صادرات غیرنفتی به اولویت دولت یازدهم است که در آذربایجان غربی نیز همین رویکرد اجرایی شده است.

اسکندری با تشریح وضعیت حوزه صنعت استان افزود : میزان ارزش‌افزوده در بخش صنعت استان ۷٫۷ در صد است که این رقم در کل کشور۱۷٫۷ درصد است.

وی تاکید کرد : تا پایان سال ۱۳۹۳ در حوزه صنعت آذربایجان غربی۱۶۸۰ واحد تولیدی راکد یا نیمه راکد یا غیرفعال وجود داشت که ظرفیت اشتغال برای ۵۰ هزار نفر را فراهم کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تصریح کرد : با اولویت‌بندی واحدهای غیرفعال استان۴۰۰ واحد تولیدی اولویت اول برای رسیدگی مشخص‌شده‌اند به‌نحوی‌که این واحدها پیش‌از این کمتر از ۳۰ درصد ظرفیتشان استفاده می‌کردند که این رقم را در ساماندهی جدید ارتقاء خواهیم داد.

اسکندری گفت: ۵۰۱ واحد تولیدی نیز به‌عنوان فاز دوم رسیدگی مشخص‌شده‌اند که طبق زمان‌بندی مشکلات آن‌ها حل می‌شود و بر اساس بررسی‌ها ۳۶۰ واحد نیز یا دیگر وجود خارجی نداشته و تبدیل به واحدهای جدید شده‌اند یا رشته خود را عوض کرده‌اند که متناسب با فعالیتشان بدان‌ها رسیدگی می‌کند.

اوادامه داد : تاکنون ۷ جلسه رسمی کارگروه رفع موانع تولید با استاندار آذربایجان غربی و مسئولان مربوطه برگزارشده که موضوع این جلسات حل مشکلات ۲۴ واحد تولیدی بوده که با همکاری بانک‌های عامل بخشی از مشکلات این واحدها حل‌شده است.

وی خاطرنشان ساخت : از ۲۸۵۰ طرح صنعتی موجود استان ۲۵۰ طرح که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند در دستور کار قرار گرفته که برای ۹۵۰۰ نفر شغل ایجاد می کند.

 اسکندری از تشکیل ۱۷ انجمن  تخصصی واحدهای تولیدی  در استان خبر داد و گفت : ۳۸ شرکت حائز شرایط در جهت فعالیت دانش بنیان  شناسایی شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت : برای شهرستان‌ها سند توسعه تدوین و ارسال کرده‌ایم و علاوه بر آن برای واحدهای تولیدی زنجیره تولیدی تشکیل داده‌ایم که به‌طور مثال برای پتروشیمی مهاباد که نزدیک به بهره‌برداری است و این پروژه ۹۸درصد پیشرفت فیزیکی دارد در شهرهای مهاباد و میاندوآب ۱۱۰ صنعت واحد پایین دست تعریف کرده‌ایم.

اسکندری تصریح کرد: تاکنون ۳۲ فقره معافیت گمرکی و در بخش معدن ۴۳۰ فقره پروانه بهره‌برداری صادر کرده و ۲۷۰ گواهی کشف در استان صادر است و همچنین در بحث معدن استان آذربایجان غربی یکی از استان‌های برتر و با استعداد است بنابراین تمامی کارهای معدنی به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود و سیستم حدنگاری از اسفندماه سال گذشته در ۱۶ شهرستان راه‌اندازی شده است.

او تصریح کرد: در بحث معدن یکی از کارهای مهم سازمان جلوگیری از خام فروشی بوده به نحویکه هم‌اکنون با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران قرارداد ۱۰۰ میلیاردی ریالی امضا کرده‌ایم تا بزرگ‌ترین سنگ‌بری امسال در استان راه‌اندازی شود.

 وی ادامه داد : استان آذربایجان غربی بزرگ‌ترین معدن طلای خاورمیانه را داراست که در همین ارتباط ۲ واحد تولیدی در جنوب استان راه‌اندازی شده است و مقرر گردیده در تاریخ ۲۷ مردادماه امسال دومین نمایشگاه صنایع معدنی در محل دائمی نمایشگاه‌های ارومیه برگزار می‌شود.

اسکندری افزود: سال گذشته ۶۲۸ میلیون دلار صادرات ثبت‌شده از گمرکات استان اتفاق افتاده که ۲۷۰ میلیون دلار به‌صورت کامیونت بوده و بیشترین صادرات در بخش کشاورزی، آبمیوه، کنسانتره و صنایع معدنی بوده است.

وی اظهار داشت: در سال گذشته بیشترین صادرات به کشور عراق بود که امسال کاهش‌یافته اما موقتی است و بعد از عراق کشور ترکیه، لهستان، صربستان بوده است.

اسکندری اضافه کرد : در سه‌ ماهه اول امسال ۱۴۰ میلیون دلار صادرات گمرکی از آذربایجان غربی داشته‌ایم و ۱۶۹ میلیون دلار واردات گمرکی بوده که بیشترین صادرات از مرز ترکیه بوده و کمترین صادرات از مرز تمرچین است.

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان افزود: امسال صادرات سیمان به عراق به دلایل شرایط امنیتی منطقه از کاهش چشم‌گیری برخوردار بوده است.

وی تصریح کرد: در آبان ماه امسال یک جشنواره بزرگ از فرش ایرانی در آذربایجان غربی برپا خواهد شد که از سراسر کشور در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید