اخبار ویژه
میرقاسم میرزاده مدیر عامل کارخانه ایران پاش؛

دوری جستن از فرصت طلبی راز موفقیت شرکت ایران پاش

کد خبر : 2627
جمعه 23 مرداد 1394 - 23:54

دكتر ميرزاده : كسي كه كاري را شروع مي كند يايد با پشتكار وجديت تمام آن را دنبال كند. داشتن پشتكار و علاقه عامل اصلي موفقيت در هركاري است و صرفاً داشتن دستگاه امكانات و سرمايه منجر به موفقيت نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج کارگری سپاه شهداء استان آذربایجان غربی، در روزهای سخت اقتصاد و تولید چرخ توسعه کشور دلخوش به حضور مردان و زنانی است که سرسختانه در صحنه تولید ایستاده اند و سخت کار می کنند.
افرادی چون  دکتر میرقاسم میرزاده مدیرعامل شرکت تولیدی ایران پاش در زمره کارآفرینانی است که امروز عرصه تولید و صنعت به داشتن چنین انسانهایی به خود می بالد. در ادامه گفتگوی کوتاه ما را با این مرد تولید بخوانید.

لطفا خود و مجموعه تان رامعرفی کنید؟

میرقاسم میرزاده مدیر عامل کارخانه ایران پاش فارغ التحصیل رشته دکتری اقتصاد وکارشناسی مهندسی مکانیک هستم و حدود۳۱ سال است که وارد این صنعت شده ام .تا سال ۶۶ کارمند نهاد مقدس جهاد سازندگی بودم. در سال ۶۶ از آنجا بیرون آمدم وکارم را با تولید پمپ سمپاش شروع کردم ،در آن زمان این پمپ ها کاملاً وارداتی بودند با تحقیقات بازار نیازسنجی که انجام دادم تصمیم به تولید این کالا گرفتم.

پمپ های ما بعد از یک سال به تایید دانشگاه صنعتی شریف وکمیته فنی پمپ سمپاش ایران درآمد و در نهایت با وزارت کشاورزی قرارداد منعقد و تعداد زیادی پیش فروش کرده و مبلغ ۵ میلیون تومان پیش پرداخت گرفتم و بعد از مدتی متمم قرارداد برای سمپاش کامل منعقد ودر تهیه مخزن برای سم پاش کامل دچار مشکل شدم واین نیاز انگیزه تولید مخازن را در بنده ایجادکرد و با تلاش و پشتکار تولیدات راگسترش دادم تا اینکه در سال ۱۳۸۶ تولیداتمان در کتاب گینس به عنوان تولیدکننده بزرگترین مخازن پلی اتیلن یکپارچه در جهان ثبت شد و دومین محصول ما که قایق پلی اتیلن نیز ،در کتاب گینس ثبت خواهد شد.
هم اکنون تنوع محصولات بالغ بر ۶۰۰ نوع است وحدود۱۰۰ پرسنل مشغول به فعالیت هستند.

چه شاخصه های مدیریتی در شما وجود داشته که با توجه به تحریم ها وبحران های مالی بعنوان یک تولیدکننده مطرح ،همچنان فعالیت می کنید؟

ما ابتدا نیازسنجی می کنیم سپس روی محصولات و قطعات تمرکز می نماییم.بایدهمیشه از بازار ومحیط اطلاعات دقیق و شفاف داشته باشیم و با توجه به هدف گزاری انجام شده با پشتکار و عشق وعلاقه فعایت کنیم،نه صرفاً به خاطراینکه بازار فروش محصول X خوب است به تولید آن بپردازیم. ما تاکنون ازهیچ تسهیلات بانکی استفاده نکرده ایم وبه دنبال کارها فرهنگی نیز بوده ایم ودر این راستا دانشگاه علمی کاربردی به نام ایران پاش در ارومیه تاسیس کردیم و رشته های مورد نیاز وکاربردی جامعه را در آنجا آموزش می دهیم . سعی مان بر این است که خروجی هر فارغ التحصیل خودش کارآفرین باشد.

نگاه شما به کیفیت ومشتری مداری چگونه است؟

ما به ۳۳ کشور (کشورهای اروپایی از جمله فرانسه)صادرات داریم ومحصولتمان را ۱۰ سال گارانتی می کنیم زیراکه از کیفیت آنها اطمینان داریم و با روی گشاده به شکایات وانتقادات مشتریان رسیدگی کرده و از اظهار نظرهای آنها بسیار استقبال می کنیم چراکه ما پیشرفت خودمان را مدیون این پیشنهادات وانتقادات می دانیم.

باتوجه به حضور فعالتان درنمایشگاهها بفرمایید دیدگاهتان از حضور فعال وهمیشگی در نمایشگاهها چگونه بوده است؟

نمایشگاه ها بهترین محل برای تبادل افکار ،الگوبرداری و عرضه محصولات است. به همین منظور ماحتی در نمایشگاه ها وکنفرانس های بین المللی وخارجی از جمله اروپا و آمریکا و کانادا شرکت می کنیم و این همبیشه مفید و سودمند بوده است. نمایشگاه ها برای ما بازخوردهای بالایی دار دو اطلاعاتمان را نیز افزایش می دهد و در کل یکی از علایق من به حضور درنمایشگاه است.

نگاهتان به مقوله کپی کاری چیست؟

کپی کاری در صورتی که باعث انتقال تکنولوژی از خارج به داخل شود خوب است ولی اگرمنجر به اشباع محصول وکپی کاری در داخل شوداشتباه است.درواقع رقابتی که منجر به رشد وارتقاء محصول نشود نه تنها منجر به شکست می شودبلکه بازار را هم خراب خواهدکردو باید دست به دست دهیم و اشکالات ونقصان محصولات را برطرف کنیم و بایدخلاق و نوآور باشیم. حتی اگرجنسی را از خارج کپی کرده باشیم ، ابتدا آنرا با خلاقیت بومی سازی کرده و نقایص آنرا برطرف کرده و سپس تولید کنیم.

چه شاخصه هایی باعث ماندگاری شما در بازار رقابت بوده است؟

کسی که کاری را شروع می کند یاید با پشتکار وجدیت تمام آن را دنبال کند. داشتن پشتکار و علاقه عامل اصلی موفقیت در هرکاری است و صرفاً داشتن دستگاه امکانات و سرمایه منجر به موفقیت نخواهد شد.

باتوجه به حجیم بودن محصولاتتان و صادرات و نقل وانتقال پر هزینه و مشکلات آنها، شما چگونه توانسته اید این نمحصولات را به فاصله های دورحتی اروپا صادرات کنید؟

به دلیل پایین بودن قیمت تمام شده محصولات ما ، کشورهای واردکننده اگر بخواهند خودتولید کنند قیمت تمام شده بسیار بالای را باید پرداخت کنند و نهایتاً خرید از ما برای آنها با این کیفیت و قیمت مقرون به صرفه تر خواهد بود. در واقع باتوجه به انحصاری بودن محصولاتمان، ما هرگز فرصت طلبی نمی کنیم و این راز موفقیت شرکتمان است.

ما کشور بسیار غنی داریم و باید قدر نعمت ها ،امکانات ،مغزها و پتانسیل های کشورمان را بدانیم در غیر اینصورت معصیت کرده ایم و باید شاکر باشیم ونگذاریم مغزها ی جامعه از کشور بروند و باید همه دست به دست هم دهیم و قدر همدیگر را بدانیم و بایکدیگر صادق باشیم.

ارسال توسط : خبرنگار آذرغربی
بازدید
دیدگاه